Vosí hnízda jako kuličky

Vosíhnízdakul1

Kdybych se zeptala, jaké máte nejraději nepečené vánoční cukroví, jsem si skoro jistá, že byste odpověděli vosí hnízda :-). A já bych řekla to samé. Jako dítě jsem na ně doslova číhala a jakmile se nějaké to vosí hnízdečko objevilo na talířku s cukrovím, během chviličky jsem ho vybílila. Jenže nás bylo vždycky víc, kdo se o ně chtěl poprat, takže konkurence byla veliká :-).

Co si budeme povídat, vosí hnízda jsou nezdravá a pracná. Abych alespoň trošku napravila jejich reputaci a připravila je o něco zdravěji, používám na oslazení nerafinovaný třtinový cukr. Jiný fígl v rukávu nemám a popravdě ani nehledám, protože vosí hnízda jsou zkrátka naprosto vynikající taková, jaká jsou. Navíc si je obvykle dáváme jen párkrát do roka, tak proč si je nevychutnat bez výčitek.

Ano, jsou pracná a vyklepat je z formiček je dost často nervydrásající akce. Proto jsem se uchýlila k vítanému zjednodušení práce. Prostě místo vosích hnízd dělávám kuličky. Žádné pěchování do formičky a žádné vyklepávání. Jenom vcelku milé a docela rychlé hňácání kuliček.

Můj recept je v podstatě klasický, jak ho běžně znáte, jen jsem si upravila poměr ingrediencí podle sebe. Kdo má raději sladší vosí hnízda, možná si přidá více cukru, někdo zase možná více nebo méně rumu, ale to už je individuální.

Každopádně si vosí hnízda vychutnejte a užijte. Jsou přece Vánoce :-).

Vosíhnízdakul2

VOSÍ HNÍZDA JAKO KULIČKY

INGREDIENCE

Těsto:
80 g piškotů, namletých najemno
80 g vlašských ořechů, namletých najemno
1 vanilkový třtinový cukr (20 g)
20 g moučkového třtinového cukru (používám nerafinovaný cukr demerara, umletý v el. mlýnku na kávu)
10 g hořkého kakaového prášku
3 lžíce (45 ml) rumu
50 g másla, pokojové teploty

Náplň:
70 g másla, pokojové teploty
1 vanilkový třtinový cukr (20 g)
10 g moučkového třtinového cukru
2 lžíce (30 ml) rumu
30 g vlašských ořechů, namletých najemno

POSTUP

  1. Všechny ingredience na těsto vložte do větší mísy a hněťte tak dlouho, dokud nevznikne hladké těsto.
  2. V menší misce ušlehejte všechny ingredience na náplň. Misku s náplní pak vložte do mrazáku a nechte zhruba půl hodiny tuhnout.
  3. Když je náplň dostatečně pevná, aby šla tvarovat v ruce, dělejte z ní asi 1 cm velké kuličky. Pracujte rychle, aby se náplň v dlaních příliš nerozehřívala. Pak uždibujte kousky hnědého těsta, trochu je zploštěte na malé placičky a do každé placičky zabalte kuličku z náplně. Poté v dlaních dotvarujte hezké kulaté tvary.
  4. Hotové kuličky můžete ještě například obalit ve strouhaných oříšcích nebo v čokoládě, ale klidně je můžete ponechat i bez zdobení. Kuličky skladujte na chladném místě a podávejte je v papírových košíčcích.

Vosíhnízdakul3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *